Skip to content

Tävling

Varje år arrangerar Enighet kendo en av Sveriges största tävlingar, Etsuko cup och Sugo cup. Utöver denna tävling står Malmö med jämna mellanrum värd för Svenska Mästerskapen.

Klubben har flera framstående kendoutövare som är del av det svenska, norska och serbiska landslaget. Flera av klubbens medlemmar åker regelbundet på olika träningsläger och tävlingar i Europa.

Sugo Cup

Tävlingen instiftades till minne av Sugo sensei som var en stor Sverigevän. Sugo sensei besökte Sverige flera gånger. Den första tävlingen till Sugo senseis minne hölls 1987.

Etsuko cup

Tävlingen anordnas till minne av Etsuko Lindberg, en av svensk kendos pionjärer, som gick bort i slutet av 2005. Den första tävlingen arrangerades till Etsuko san minne 2007.

Tävlingsresultat

Här nedan redovisar vi resultaten från tidigare tävlingar:

Sugo Cup & Etsuko Cup 2015

Kyu
1. Hans Duong
2.Ivar Bengtsson
3. Johan Lindqvist
3. David Wiman
FS Gustaf Ekberg

1-2 dan
1.William Färjh
2.Eijiro Tanzawa
3.Chul Heo
3. Max Dagerman
FS: Josefin Rosenhed

3 Dan+
1. Göran Aranda
2. Aljosa Vucanovic
3. Joakim Håhl
3. Henrik Johansson
FS: Maja Vågberg

Etsuko
1. Michiko Komaki
2. Marianne Skiftesvik
3. Maja Vågberg
3. Louise Balla
FS: Jessica Fröberg

Team
1. Bertil Älskar HIF
2. Enighet
3. Copenhagen Mermaids
3. Team Sweden (Girl Power)
FS: Violetta Rodrigo

Sugo cup och Etsuko cup 2014

Team competition

Guld – Triangelens Fight Club (Martin Schiöler, Emily Knight och Aljusa Vuksanovic)

Silver – Gåsapågar och Töser (Ren Watanabe, Louise Balla och Thomas Widdows)

Brons – Limhamns Locos (Isak Rubensson, Hans Duong och Sigurd Wallin) och Zlatanisterna (Ken Rune Helland, Maja Vågberg och Joe Tsoi)

Fighting Spirit – Joe Tsoi

Junior

Guld – Markus Arfet

Silver – Hjalte Sveidquist

Brons – Leon Kosmo och Ivar Bengtsson

 

Kyu klassen

Guld – Magnus Strandh

Silver – Hans Duong

Brons – Hrafn Steiner och Max Gauffin Wohlfarth

Fighting spirit – Anthony Thai

 

Etsuko cup

Guld – Emily Knight

Silver – Juliette Li Wau Po

Brons – Marianne Skiftesvik och Maja Vågberg

Fighting spirit – Karolina Göransson

 

Sugo cup Open

Guld – Henrik Johansson

Silver – Ambjörn Holmqvist

Brons – Jun Yamazaki och Aljosa Vuksanovic

Fighting Spririt – Peter Klärke Jensen

 

Sugo cup och Etsuko cup 2013

Junior

Guld – Signe Grennvall, HKK

Silver – Markus Arfert, SSK

Brons – Sirwan Jadpho, SSK

Brons – Ivar Bengtsson, SSK

Kyu

Guld – Christian Larsson, GAK Enighet

Silver – Adria Kimiaei, SSK

Brons – Lukas Rasmussen, USG Kendo

Brons – Joakim Ohlsson, GAK Enighet

Fighting spirit – Ellen Jönsson, Götha kendo

Etsuko cup (dam)

Guld – Marianne Skiftesvik, OSI kendo

Silver – Signe Grennvall, HKK

Brons – Maja Vågberg, IKSU

Brons – Micaela Ahlstam, FSKA

Fighting spirit – Sirwan Jadpho, SSK

Sugo cup (dan)

Guld – Jun Yamazaki, FSKA

Silver – Juan-Sebastian Sato Folatre, GAK Enighet

Brons – Jimmy Cedervall, Uppsala

Brons – Göran Gutieres-Aranda, Wäsby

Fighting spirit – Hirosuke Itoh, GAK Enighet

Lagtävling

Guld – FSKA (Micaela Ahlstam, Mikael Leetma och Jun Yamazaki)

Silver – GAK Enighet (Juan-Sebastian Sato Folatre, Hirosuke Itoh och Vincenzo de Salvo)

Brons – IKSU (Mattias Brännström, Andreas Brännström och Maja Vågberg)

Brons – Shimbukan (Fanny Lindström, Josef Segerstedt och Ambjörn Holmkvist)

Fighting spririt – Andreas Brännström, IKSU

Sugo cup och Etsuko cup 2012

Lag

Guld – FSKA 1 (Micaela Ahlstam, Jun Yamazaki och Christian Strandberg)

Silver – Shimbukan (Fanny Lindström, Josef Segerstedt och Ambjörn Holmkvist)

Brons – Uppsala (Jessica Fröberg, Jimmy Cedervall och Kavoos Nasoudi-Shoar)

Brons – Wäsby with friends (Michiko Komaki, Henrik Johansson (Uppsala) och Mikael Leetma (FSKA))

Fighting spirit – Jesper Olsson, GAK Enighet

Etsuko cup (dam)

Guld – Michiko Komaki, Wäsby

Silver – Klara Dahlberg, FSKA

Brons – Michaela Ahlstam, FSKA

Brons – Maja Vågberg, IKSU

Fighting spirit – Maja Vågberg, IKSU

Junior

Guld – Jonathan Sunnerdahl, SSK

Silver – Kristoffer Bergman, GAK Enighet

Brons – Johan Finn Rydberg, SSK

Brons – Ivar Bengtsson, SSK

Fighting spirit – Johan Finn Rydberg, SSK

Kyu

Guld – Michael Hörlen, SSK

Silver – Vincenzo De Salvo, GAK Enighet

Brons – Christian Larsson, GAK Enighet

Brons – Kristoffer Nilsson, Huskvarna

Fighting spirit – Kristoffer Nilsson, Huskvarna

Dan

Guld – Juan-Sebastian Sato Folatre, GAK Enighet

Silver – Jimmy Cedervall, Uppsala

Brons – Kåre-Jon Lund, OSI kendo

Brons – Anthony Leong, Taiseidokai (Scotland)

Fighting spirit – Patrick Mortensen, Köpenhamn

Sugo cup och Etsuko cup 2011

Etsuko cup

Guld – Marianne Skiftesvik, Oslo

Silver – Michiko Komaki, Wäsby

Brons – Klara Dahlberg, FSKA (Stockholm)

Brons – Micaela Ahlstam, FSKA (Stockholm)

Fighting spirit – Caroline Dreneau, Budo XI (Frankrike)

Sugo cup, kyu-klass

Guld – Gin Nakasawa, Köpenhamn

Silver – Mikael Nielsen, Köpenhamn

Brons – Niklas Rodin, Huskvarna kendo

Brons – Andreas Lindström, Wäsby

Fighting spirit – Klara Dahlberg, FSKA (Stockholm)

Sugo cup, junior-klass

Guld – Mikael Berkesten, Stockholm Södra Kendo

Silver – Jonathan Sunnedahl, Stockholm Södra Kendo

Brons – Simon Edström Kawaji, Stockholm Södra Kendo

Brons – Karim Guerroumi, FSKA (Stockholm)

Sugo cup, dan-klass

Guld – Michal Jastak, Poznan (Polen)

Silver – Henrik Johansson, Wäsby

Brons – Juan-Sebastian Sato Folatre, GAK Enighet (Malmö)

Brons – Oskar Dziugiel, Szczecin (Polen)

Fighting spirit – Amanda Arnö, IKSU (Umeå)

Lagtävling

Guld – Calisia (Polen), Oskar Dziugieł, Michał Jaśtak och Rafał Jaśtak

Silver – Wäsby 1, Masaru Komaki, Mats Wahlberg och Henrik Johansson

Brons – FSKA 1(Stockholm), Josef Segerstedt (Shimbukan), Micaela Ahlstam och Christian Strandberg

Brons – Enighet 1 (Malmö), Catarina Gustavsson, Kristina Persson och Juan-Sebastian Sato Folatre

Fighting spirit – Mimmi Thagesson, Huskvarna kendo


Sugo cup och Etsuko cup – 2010

Etsuko cup
Guld – Micaela Ahlstam, FSKA (Stockholm)
Silver – Kristina Persson, Enighet (Malmö)
Brons – Michiko Komaki, Wäsby
Brons – Cecile Wettre, Oslo

Fighting spirit – Catarina Gustavsson, Enighet (Malmö)

Sugo cup A-Klass
Guld – Alexander Hamilton, Wäsby
Silver – Juan Sebastian Sato Folatre, Enighet (Malmö)
Brons – Henrik Johansson, Wäsby
Brons – Jonathan Fitzgerald, Tora (London)

Fighting spirit – Marianne Skiftesvik, Oslo

Sugo cup B-klass
Guld – Fredrik Åström, Enighet (Malmö)
Silver – Martin Ebbensen, Köpenhamn
Brons – Jens Ray, FSKA (Stockholm)
Brons – Mikael Kinderås, FSKA (Stockholm)

Junior
Guld – Linus Svenberg, IK Södra (Stockholm)
Silver – Theodor Ahlen, Wäsby
Brons – Joshua Pullar, Tora (London)
Brons – Martin Palmgren, IK Södra (Stockholm)

Lagtävling
Guld – Wäsby 1
Silver – FSKA 1
Brons – Uppsala
Brons – Wäsby 2

SM – 2009

Herr
Guld: Nils Björkegård, FSKA
Silver: Henrik Johansson, Wäsby
Brons: Edde Johansson, Shimbukan och Jun Yamazaki, FSKA
Fighting spirit: Alexander Hamilton, Wäsby

Junior
Guld: Max Dagerman, FSKA
Silver: Masaru Komaki, Wäsby
Brons: Linus Svenberg, IK Södra och Martin Palmgren, Ik Södra
Fighting spirit: Sebastian Moholm, HKK

Dam
Guld: Michiko Komaki, Wäsby
Silver: Michaela Ahlstam, FSKA
Brons: Karolina Göransson, GAK Enighet och Amanda Arnö, IKSU
Fighting spirit: Ida Wänstedt, Luleå Bushido

Lag
Guld: FSKA 1
Silver: Shimbukan
Brons: FSKA 2 och Wäsby
Fighting spirit: Erik Lindholm, GAK Enighet

SM – 2007


Juniorer individuellt

1:a Masaru Komaki, Wäsby
2:a Alexander Hamilton, Wäsby
3:a Ambjörn Holmkvist, Shimbukan (Skellefteå)
3:a Oliver Södergren, FSKA (Stockholm)
Fighting spirit Oliver Södergren, FSKA (Stockholm)

Damer individuellt
1:a Amanda Arnö, Umeå
2:a Alejandra Leon, FSKA (Stockholm)
3:a Michiko Komaki, Wäsby
3:a Pernilla Nordvall, Enighet (Malmö)
Fighting spirit: Michiko Komaki, Wäsby

Herrar individuellt
1:a Edde Johansson, Shimbukan (Skellefteå)
2:a Nicke Rydgren, FSKA (Stockholm)
3:a Nils Björkegård, FSKA (Stockholm)
3:a Karl Sanström, Umeå
Fighting spirit: Josef Segerstedt, Shimbukan (Skellefteå)

Lag
1:a FSKA Lag A (Stockholm)
2:a Wäsby
3:a Uppsala
3:a Shimbukan (Skellefteå)
Fighting spirit: Rasmus Lundberg, Götha

Annonser
%d bloggare gillar detta: